Stomatologia estetyczna

Estetyka to nauka o kryteriach piękna. Ważne są tutaj wszystkie szczegóły, ponieważ... piękno tkwi w szczegółach. Estetyka w stomatologi to nie tylko białe, zdrowe i prawidłowo ukształtowane zęby, ale również wzajemne, poprawne relacje łuków zębowych. Wszystkie czynniki składowe wpływają na całościowy obraz naszego uśmiechu. Nie możemy zapominać o wzajemnych relacjach zębów i dziąseł, czyli czerwonej i białej estetyce.

Ważne są wzajemne proporcje długości i szerokości koron zębów, oraz zachowanie harmonii, w odniesieniu do tkanek miękkich twarzy. Piękne i zdrowe zęby, są podstawa dobrego wypełniania ich funkcji. Dodatkowo są powodem dobrego samopoczucia, przyczyniają się do wyższej samooceny oraz dodają nam pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Stomatologia estetyczna obejmuje wszystkie działy stomatologii i zajmuje się poprawą wyglądu zębów i twarzy.

Praktycznie wszystkie działania stomatologów można zaliczyć do tego co określamy stomatologią estetyczną. Wybielanie zębów, kosmetyczne wypełnienia, usuwanie kamienia i osadu nazębnego, protetyka stomatologiczna, paradontologia, chirurgia i ortodoncja.

Stomatologia estetyczna Radom Stomatologia estetyczna Radom
Pacjent lat 25, wada rozwojowa: opóźnione bierne wyrzynanie zębów. Zaburzone proporcje koron zębów: stosunkowo krótkie i szerokie korony zębów. Granica szkliwno - cementowa schowana głęboko pod rąbkiem dziąsłowym. Dodatkowo pacjent posiada wadę zgryzu, oraz parafunkcję bruksizm. W odcinku wargowym widoczne silnie starte krawędzie sieczne i guzki kłów. Dodatkowo w wyniku urazu doszło do utraty lewej górnej dwójki. Wykonano zabieg z chirurgii przyzębia polegający na wydłużeniu koron klinicznych zębów. Wynikiem jest odzyskanie "młodzieńczych proporcji" zebów przednich, o wydłużonych, smuklejszych koronach w miejsce zębów "zużytych", startych o szerokich i nieproporcjonalnie krótkich koronach. Następnie osadzono implant i wykonano tymczasowe uzupełnienie protetyczne - most adhezyjny. Po okresie osteointegracji będzie wykonane ostateczne uzupełnienie protetyczne. Rozpoczęto również rehabilitację bruksizmu.