Why digital radiography?

  • Max - Mini - Max

    In medicine, including dentistry, the Max-Mini-Max rule has been gaining more and more popularity. Maximum of diagnostics, minimum of intervention and maximum of benefits. In dentistry, diagnostic possibilities have been improved thanks to the X-ray examination. Dental pantomography is considered to be a preliminary test during the first contact with a patient. A pantomographic picture gives a flat image of spatial structures (2D), which is why, today it cannot be regarded as a detailed examination but rather a general one. Additionally, pantomographic pictures are deformed up to 30% in the vertical dimension and up to 60% in the horizontal dimension, which may lead to further misinterpretation.

  • THE HIGHEST PRECISION

    In the IMPLANT DENTIST Radiological Laboratory we use the most accurate method of diagnostic imaging: CBCT - Cone Beam Computed Tomography. We use the newest version of the Care Steam 9300 camera produced in 2016. In comparison to the planar computed tomography, which is widely used in hospital treatment, the cone beam computed tomography significantly shortens the time of testing and reduces the dose of ionizing radiation (over 10 times) required to carry out the test.

  • SECURITY

    The radiation dose received by a patient during a single test using the Care stream 9300 camera (Version III, 2016):

    • pantomographic test - about 5 µSv
    • cone beam tomography, a small image - about 40 µSv
    • computed tomography of the head using a hospital camera- about 1000 µSv.

    Furthermore, the radiation dose during digital radiography decreased in comparison to the analog radiography. A dental radiographic image requires the adoption of the radiation dose 10 times less than in the case of using a traditional dental film roll. To compare, a plane trip from London to New York leads to absorbing of approximately 100 µSv.

Dla pacjentów

pytania i odpowiedzi

  • Co to jest zdjęcie pantomograficzne?

    Pantomogram jest to prześwietlenie szczęki i żuchwy, wykonywane aparatem rentgenowskim. W dzisiejszej stomatologii pantomogram uważany jest za zdjęcie przeglądowe, będące podstawą diagnostyki. Po zbadaniu pacjenta, zebraniu wywiadu oraz ocenie pantomogramu lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu na kolejne badania, np. tomografię.
    Pantomogram przedstawia dolne piętro twarzoczaszki, wraz z uzębieniem i otaczającymi tkankami kostnymi. Umożliwia wykrycie różnych zmian patologicznych i nieprawidłowości, takich jak zęby zatrzymane, zmiany około wierzchołkowe, próchnica, oraz pokazuje leczone kanałowo zęby. Pantomogam nie służy do oceny tkanek miękkich.
    Zdjęcie panoramiczne powinien mieć wykonany każdy pacjent zgłaszający się do lekarza stomatologa, jest ono uważane za zdjęcie pierwszego kontaktu. Stanowi podstawę do dalszej diagnostyki i nakreślenia planu leczenia. Jest też formą zabezpieczenia dla pacjenta ponieważ pokazuje sytuację początkową przed rozpoczęciem leczenia.

  • Jak wygląda wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów?

    Wykonanie zdjęcia panoramicznego jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne. Czas wykonania zajmuje nie więcej niż dwadzieścia sekund. Pacjent musi zdjąć wszelką biżuterię z głowy i szyi, założyć specjalistyczny fartuch ochronny, oraz stanąć we wskazanym przez operatora miejscu i w określonej pozycji. W czasie wykonywania badania, podczas gdy głowica aparatu będzie obracała sie dookoła głowy, należy stać nieruchomo.

  • Czy zdjęcie panoramiczne jest bezpieczne?

    Wykonanie pantomogramu jest bezpieczne i bezbolesne. Technologia Carestream firmy Kodak gwarantuje najwyższy standard i jednocześnie minimalną dawkę promieniowania, która jest mniejsza niż dawka przy klasycznym zdjęciu zębowym.

  • Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

    Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia jest ciąża, a zwłaszcza pierwszy trymestr. Ponieważ rozwijający się płód wykazuje szczególną wrażliwość na niekorzystne oddziaływanie promieniowania jonizującego. Jeśli więc istnieje choć podejrzenie ciąży, pacjentka musi koniecznie poinformować o tym operatora przed przystąpieniem do badania.

Radiowizjografia

metoda bezpieczna

Radiografia cyfrowa (DR) – metoda umożliwiająca uzyskanie zapisu zdjęcia w formie cyfrowej. Została wprowadzona w stomatologii w roku 1987. Obraz rentgenowski pojawia się na ekranie komputera niemal natychmiast po ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie.
W systemach pośrednich rejestratorem obrazu jest płytka fosforowa służąca do zapisu obrazu utajonego, który odczytywany jest dopiero w skanerze, a następnie przekazywany na ekran komputera.

Frazeologia słowa: radiowizjografia oddaje wszystkie etapy pracy, do uzyskania obrazu na monitorze. Największą zaletą procesu prowadzącego do uzyskania obrazu na ekranie komputera jest rozdzielenie procesu pomiędzy trzy różne podzespoły i umożliwienie przez to tzw. postprocessingu, tj. regulację kontrastu, jasności lub użycie tzw. pseudokoloru, zamiast skali szarości).

  • radio - wytwarzające promieniowanie RTG,
  • visio – rejestrującego obraz,
  • graphy – wyświetlenia obrazu na monitorze.

Metoda ta nie wymaga dawek promieniowania jakie występują w radiografii konwencjonalnej – nastąpiło zmniejszenie czasu ekspozycji do 0,02 s (zmniejszenie do 10 do 50x). Zmniejszenie dawki promieniowania dla aparatu Carestream 2200 i skanera Carestream 7600 w porównaniu do zdjeć tradycyjnych jest 10-krotne.

Dla lekarzy

informacje ogólne

UWAGA: Pacjenci ze skierowaniem na badanie radiologiczne w Pracowni Radiologicznej IMPLANT DENTIST nie będą konsultowani przez naszych lekarzy bez pisemnego skierowania na konsultację.

Zdjęcia Radiowizjografii, Pantomogramy i badania CBCT są zapisywane na płytę CD. Badanie tomograficzne jest zapisywane wyłącznie w programie Carestream. Badanie RWG i PT zapisujemy jako plik jpg, oraz w programie Carestream. Zapisy w programie Carestream umożliwiają odczytanie badania w większej rozdzielczości, jak również zezwalają na dostęp do narzędzi systemowych, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości programu Carestream. Do każdego badania zapisanego na płycie dołączamy małą przeglądarkę, która umożliwia otworzenie płyty na dowolnym komputerze. Jednak, aby uzyskać dostęp do pełnej, rozszerzonej wersji programu Carestream i aby móc korzystać ze wszystkich narzędzi programu, należy zainstalować na dysku komputera pełną, rozszerzoną wersję przeglądarki. Dlatego wszystkim zainteresowanym zainstalujemy pełną wersję na dostarczonym laptopie, albo podjedziemy do Waszego gabinetu i zainstalujemy program Carestream na waszym komputerze stacjonarnym.

Zainteresowanym lekarzom zapewnimy bezpłatne szkolenia z zakresu obsługi i użytkowania programu Carestream. W celu umówienia się na szkolenie prosimy o kontakt telefoniczny: 609 70 70 73.

Zapraszamy lekarzy do nawiązania stałej współpracy, proponujemy korzystne warunki finansowe dla pacjentów, jak i współpracujących lekarzy.

image description
image description
image description

Cennik

usług pracowni radiologicznej

Rodzaj badania Cena
tomografia 5 x 5 cm 110,00 zł
tomografia 10 x 5 cm: szczęka lub żuchwa 130,00 zł
tomografia 10 x 10 cm: szczęka i żuchwa 200,00 zł
tomografia obu stawów skroniowo-żuchwowych 100,00 zł
tomografia zatok przynosowych 120,00 zł
radiowizjografia 40,00 zł
zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych 80,00 zł
zdjęcie panoramiczne 60,00 zł
opis badania tomografii komputerowej przez lekarza radiologa 60,00 zł

Badania zapisujemy na płycie CD bezpłatnie.
UWAGA: Pacjenci ze skierowaniem na badanie radiologiczne w Pracowni Radiologicznej IMPLANT DENTIST nie będą konsultowani przez naszych lekarzy.

Contact us

Leave message

Pracownia Radiologiczna Implant Dentist
26-600 Radom, ul. Zakręt 6 - tel. 609 70 70 73
obok marketu Aldi przy skrzyżowaniu ulic 1905r i Kościuszki

Monday- Friday: 8:00 am - 8.00 pm, Sathurday: 9:00 am - 2:00 pm
image description

Pracownia radiologiczna
Implant-dentist

Radom, ul. Zakręt 6