Chirurgia
Zabiegi chirurgiczne stanowią ważne uzupełnienie możliwości terapeutycznych na drodze do osiągnięcia sanacji jamy ustnej. Wiele z tych zabiegów jest wykonywane na zlecenie ortodonty, paradontologa, czy protetyka. Również stomatologia zachowawcza korzysta z chirurgicznych metod leczenia w przypadku braku sukcesów w leczeniu zachowawczym.
Najczęstsze rodzaje zabiegów:
- atraumatyczne ekstrakcje zębów, operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych,
- zabiegi zachowania kości wyrostka,
- hemisekcje zęba - zabieg polegający na usunięciu połowy zęba dwu korzeniowego,
- trisekcje - zabieg polega na usunięciu jednego korzenia i odpowiadajacej mu części korony zęba trzykorzeniowego,
- radektomie - zabieg polegający na usunięciu jednego korzenia zęba wielokorzeniowego,
- resekcje wierzchołków korzeni, w tym zębów wielokorzeniowych,
- zamknięcie połączenia ustno - zatokowego po ekstrakcjach zębów i operacje zatoki szczękowej,
- zaopatrywanie pacjentów po urazach zębów, kości i tkanek miekkich jamy ustnej i twarzy,
- chirurgia przyzębia w tym zabiegi resekcyjne i regeneracyjne,
- zabiegi regeneracyjne GTR i GBR z użyciem biomateriałów Emdogainu, błon kolagenowych...
- plastyczna chirurgia śluzówkowo – dziąsłowa, pokrywanie recesji dziąsłowych,
- chirurgia przedprotetyczna - zabiegi polegające na poprawie warunków miejscowych pola protetycznego, poprzez odbudowę tkanek kostnych i tkanek miekkich,
- chirurgia przedimplantacyjna przy zakładaniu implantów - podniesienie dna zatoki szczękowej metoda otwartą lub zamkniętą,
- augmentacja pozioma i pionowa kości wyrostka zębodołowego,
- przeszczepy bloczków kostnych,
- rozszczepienie kości wyrostka,
- sterowana regeneracja kości z zastosowaniem membran resorbowalnych i nieresorbowalnych,
- inne np. plastyka wędzidełek wargi, języka,
- pogłębienie przedsionka jamy ustnej,
- wyłuszczenia torbieli,
- usunięcie kamienia z przewodu wyprowadzającego ślinianki,
- zaopatrzenie pacjenta po urazie zębów i twarzoczaszki.
Posiadamy wydzieloną część chirurgiczną z salą zabiegową, pooperacyjną, dyżurką pielęgniarek, toaletą, prysznicem. Bezpośrednio po zabiegu pacjent zostaje pod naszą opieką pod kontrolą lekarza.
Wykorzystujemy całą gamę biomateriałów, substytutów kości, liofilizowanej kości zwierzęcej, czy membran resorbowalnych i nieresorbowalnych. Wykorzystujemy implanty Nobel Biocare, Alfa Bio, Miss, Dentium. Na życzenie pacjenta możemy osadzić dowolny implant.
Po urwaniu narzędzia w zębie, endodonta odstąpił od leczenia kanałowego. Wykonano resekcję. Na RTG widoczne dobre gojenie tkanek kostnych, niewidoczna blizna na dziąśle.
Wskazania do wykonania resekcji zębów 21, 22. Prawie niewidoczna blizna pooperacyjna.
Pacjent z rozległa torbielą 21, 22. Po przygotowaniu endodontycznym wykonano zabieg resekcji. Na uwagę zasługuje delikatne wykonanie zabiegu - na błonie śluzowej i dziąsłach nie sa widoczne blizny pozabiegowe, co jest bardzo ważne u pacjenta z wysoka linią uśmiechu.
Dziesieć lat po wykonaniu mostu pacjent zgłosił się z recesją dziąsła i próchnicą korzenia. Zamiast ekstrakcji wykonano hemisekcję i nowy most.
Odbudowa kosci wyrostka zębodołowego żuchwy, odbudowa dziąsła, wydłużenie koron klinicznych górnych przedtrzonowców, implantacja.
Pacjent z bólem, nieudana próba udrożnienia kanałów pod mikroskopem. Decyzja o resekcji korzenia policzkowego dalszego. RTG kontrolne rok po zabiegu.
Po zabiegu transplantacji zęba rozwinęła się resorbcja i trzeba było usunąć ząb. Zdjęcia po dobudowie kosci, implantacji i leczeniu protetycznym.
Pod koroną w moście rozwinął się proces zapalny obejmujący fiurkację dalszą zęba 26. Po radektomi wykonano nowy most, na tych samych zębach filar.
Resekcja jest dzisiaj zabiegiem stojącym w rezerwie. Jak zawiodą skuteczniejsze i nowocześniejsze zabiegi lecznicze można wykonac resekcje ... zamiast ekstrakcji.
Zabiegi regeneracyjne są dość popularne. Tutaj jednoczasowa augmentacja pionowa dowierzchołkowo i dokoronowo, oraz augmantacja pozioma.