Wybielanie
Wybielanie obejmujące pojedyncze zęby jest dość często spotykane. Najczęstszą przyczyną dyskoloracji zęba jest obumarcie miazgi i brak następowego poprawnego leczenia kanałowego, lub leczenie nieprawidłowe. Czasami udaje się przeprowadzić proces wybielania, który jest zadowalający dla pacjenta, a czasami w oparciu o uzyskany wynik można przeprowadzić leczenie protetyczne np. koroną lub licówką całoceramiczną.
Trzeba jednak uważać, ponieważ nieumiejętnie przeprowadzone wybielanie może być przyczyną resorpcji wewnętrznej i może sie skończyć utratą całego zęba...juz wybielonego. Poniżej zdjęcia przed i po leczeniu mikrochirurgicznym resorpcji.
Nie wynaleziono dotychczas wybielania skutecznego we wszystkich przypadkach przebarwienia zębów.
Przykładowo plamy po tetracyklinie, czy białe plamy związane z hipoplazją szkliwa są bardzo oporne na wybielanie.
Najlepiej udokumentowane są metody chemicznego wybielania zębów. Jednak nawet te metody nie są skuteczne u wszystkich pacjentów. Przeciętnie co u czwartego pacjenta nie znamy skutecznej metody wybielania.
Naszym pacjentom wykonujemy wybielanie metodą natychmiastową (metoda gabinetową) lub z użyciem szyny nakładkowej (metoda matrycowa) zakładanej na kilka godzin na zęby. Obie metody pozwalają podobnie wybielić zęby o wiele tonów.
Polecana przez nas metoda nakładkowa jest stosunkowo bezpieczna i daje ładne efekty opalescencji (pół-przezierności). Wymaga jednak dobrej współpracy i cierpliwości ze strony pacjenta. U pacjentek w ciąży decyduje o rozpoczęciu wybielania podejmujemy dopiero po porodzie.
-
Czy wybielanie jest szkodliwe dla zębów?
-
Czy mogą wystąpić reakcje niepożądane?
-
Czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania za pomocą past kupionych w aptekach i drogeriach?
-
Jak wygląda wybielanie nakładowe?
-
Jak wygląda wybielanie natychmiastowe?
-
Jak postępować po zabiegu?
-
Czy zęby wybielają się "na zawsze"?
-
Czy istnieją lepsze metody wybielania?
-
Czy martwe zęby też się wybielą?
-
Wybielanie nakładkowe - praktyczne wskazania dla pacjentów.